مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

درد پاشنه و کف پا

درد در ناحیه کف پا از دردهای رایجی است که در افراد با سطح فعالیت زیاد و یا کم تحرک بروز می کند . از بیماری های دیگری که دردهایی به این شکل ایجاد می کنند می توان درگیری های عصبی و برخی شکستگی ها را نام برد. از مهمترین و اصلی ترین علت های درد در ناحیه کف پا بیماری پلانتار فاسیاتیس یا خار پاشنه ( التهاب غلاف کف پا ) است که در حدود 10 درصد از بزرگسالان را مبتلا می کند و در حدود 15 درصد از درگیر یهای مرتبط با کف پا که نیاز به مداخلات درمانی دارند را شامل می شود.

پلانتار فاسیا (خار پاشنه) یک بافت محکم و ضخیم در کف پا می باشد که از ناحیه پاشنه به سمت انگشتان کشیده شده و در هنگامی که نوک انگشتان را به سمت ساق حرکت می دهیم کشیده می شود و التهاب آن باعث بروز درد در ناحیه کف پا می شود. این درد معمولا بدون علت خاصی ایجاد می شود و در هنگام صبح و یا زمانی که به مدت طولانی بر روی پا وزن نمی اندازیم تشدید می شود.

بر اساس تحقیقات اخیر ثابت شده است که این بیماری به مانند درگیری های تاندونی صرفا یک مشکل التهابی نمی باشد و به تخریب بافت ناحیه کف پا نیز ارتباط دارد.بر اساس بسیاری از تحقیقات کاهش دامنه حرکت دورسی فلکشن ( حرکتی که در آن نوک انگشتان به سمت ساق پا حرکت داده می شود ) از عوامل اصلی در بروز این بیماری می باشد .

از دیگر عوامل شناخته شده می توان به افزایش body mass index ، نوع و میزان انجام فعالیت های شغلی ، میکرو تروما ، افزایش سن ، ساختار غیر طبیعی ناحیه کف پا و کفش نامناسب را نام برد.البته با توجه به بسیاری از تحقیقات ثابت شده است که همواره در بروز بیماری پلانتار فاسیاتیس چند علت نقش دارند.

جهت مطالعه مطالب مربوط به شاک ویو به طور کامل اینجا کلیک کنید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گالری عکسدانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتصفحه اصلیمطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر