مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

مصاحبه خبرگزاری فارس با دکتر شریفی

براي نخستين بار در اصفهان:
امواج شوكي براي درمان خارپاشنه به كار گرفته ميشود
خبرگزاري فارس: عضو هيئت مديره انجمن فيزيوتراپي اصفهان گفت: براي نخستين بار در اصفهان از امواج شوكي براي درمان خارپاشنه استفاده ميشود.
مرتضي شريفي امروز در گفتوگو با خبرنگار فارس در اصفهان بيان داشت: بیماری خارپاشنه یا پلانتار فاسیاتیس ( التهاب غلاف کف پا ) است که در حدود 10 درصد از بزرگسالان را مبتلا می کند و در حدود 15 درصد از درگیریهای مرتبط با درد کف پا که نیاز به مداخلات درمانی دارند را شامل می شود.

وي با بيان اينكه عارضه خارپاشنه هميشه با درد همراه نبوده و گاهي بدون درد است، افزود: براي درمان اين بيماري از روشهاي دارويي و غيردارويي استفاده شده است، اما امروزه با استفاده از دستگاه جديدي از امواج شوكي مانند امواج الكتروهيدروليك، الكترومگنتيت و پيزوالكترونيك براي درمان خارپاشنه استفاده ميشود.

عضو هئيت مديره انجمن فيزيوتراپي اصفهان ادامه داد:
اين دستگاه در خارج بدن انسان، حيوان و آب سبب تبديل انرژي الكتريكي در داخل مايع به يك موج با فشار بالا ميشود. وي با بيان اينكه از اين وسيله در درمان بيماريهاي مختلفي استفاده ميشود، اظهار داشت: اين دستگاه در درمان بيماريهاي آرنج تنيس بازها، آرنج گلف بازها، درد مفصل شانه، خارپاشنه، دردهاي آشيل، درد جلوي زنو و براي تغييرات دردناك توموري بافت نرم به كار ميرود.

شريفي با اشاره به اينكه اين دستگاه با كشف خاصيت درماني امواج در سال 1980 و درمان سنگ كليه به وسيله اين امواج وارد عرصه پزشكي شد، تصريح كرد: در واقع اسم اصلي اين دستگاه سنگشكن برون اندامي با امواج شوكي بوده كه قادر است از طريق امواج الكتروهيدرونيك و توليد جرقه زير آب سبب درمان بسياري از بيماريها شود.

شريفي با بيان اينكه در سال 1985 نخستين مطالعه روي اين دستگاه و براي درمان مفصلهاي كاذب و درمان جوشخوردن سريع مفاصل استفاده شد، خاطرنشان كرد: تمركز امواج روي ناحيه تحت درمان، تاثير بسيار كم اين امواج روي بافتهاي اطراف توده بيمار، عدم استفاده از داروهاي مختلف و كاهش عوارض دارويي، پرهيز از جراحيهاي اضافي، جلوگيري از عوارض جانبي داروها، كاهش هزينههاي درمان و جلوگيري از اتلاف وقت بيماران به دليل انجام مراحل درمان به صورت سرپايي از مزاياي استفاده از اين دستگاه است.

وي در مورد اينكه چه زماني بايد از اين دستگاه استفاده كرد، گفت: ايجاد درد در حداقل شش ماه، استفاده از درمانهاي متداول و عدم حصول نتيجه مطلوب در دوره سه ماهه و اعمال جراحيهاي ناموفق از علل استفاده از اين دستگاه براي درمان بيماران است. عضو هيئت مديره انجمن فيزيوتراپي اصفهان با اشاره به اينكه استفاده از امواج شوكي در درمان بيماري استخواني و خارپاشنه به اثبات رسيده است، افزود: اين نتايج پس از 45 روز از آغاز درمان بوده كه در 88 درصد با بهبودي كامل بيماران روبهرو بوده است. وي با بيان اينكه استفاده از اين امواج براي درمان خارپاشنه و تاندونيك مفصلي بدون درد و بيخطر است، بيان داشت: در اين روش از بيحسي موضعي استفاده نميشود، طول دوره درمان سه روز متوالي يا غير متناوب بوده كه بستگي به شرايط بيمار دارد.

شريفي در مورد اينكه كدام روش استفاده از امواج شوكي بهتر است، اظهار داشت: امواج مگنتيت بهترين امواج مورد استفاده از اين دستگاه است كه سبب فوكوس در ناحيه درد شده و به بافتهاي اطراف ناحيه بيماري هيچ ضرري وارد نميكند، اما امواج پنوماتيك سبب ضربه به پوست شده كه در ناحيه مورد نظر ايجاد خون مردگي كرده و در نهايت موج مستهلك شده و به توده مورد نظر نميرسد. وي ادامه داد: طول دوره درمان و بهبودي كامل 12 هفته بوده كه در 87 درصد بيماران بهبودي كامل مشاهده شده است.
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8903081095

جهت مطالعه مطالب مربوط به شاک ویو به طور کامل اینجا کلیک کنید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
دلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتصفحه اصلیگالری عکسدانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه همطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر