مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

درد آرنج و جدیدترین روش درمان آن با امواج شوکی

تنیس البوTennis elbow یاLateral epicondylitis یکی از شایعترین علل درد آرنج است. درد معمولاً در قسمت خارجی آرنج احساس میشود. علت این نامگذاری شیوع زیاد این بیماران در بین تنیس بازان است.

علل ایجاد تنیس البو :
این بیماری بر اثر التهاب تاندون بوجود میاید. تاندون هایی که در قسمت خارجی ساعد قرار داشته و موجب حرکت مچ و انگشتان دست میشوند. بر اثر حرکات تکراری که با قدرت زیاد انجام میشوند (مثلاً ضربات مکرری که یک تنیس باز با راکت به توپ وارد میکند) محل اتصال این تاندون ها تحت کشش فراوان قرار میگیرد. بتدریج آسیب هایی بصورت پارگی های میکروسکوپی در این ناحیه ایجاد شده و واکنش بدن به این آسیب ها بصورت التهاب و درد ظاهر میشود. این بیماری فقط خاص تنیس بازان نیست. در بسیاری مشاغل مثل نقاشی ساختمان، لوله کشی، نجاری، تعمیرکار اتومبیل و اشخاصی که با موس کار می کنند احتمال این آسیب وجود دارد. سن اکثر بیماران بین 25 تا 55 است.

علائم کلینیکی تنیس البو:
نشانه های بیماری معمولا بتدریج ظاهر میشود و در عرض چند ماه شدت میابد. این بیماری معمولا با ضربه یا آسیب ناگهانی شروع نمیشود. مهمترین علامت بیماری درد و احساس سوزش در قسمت خارجی آرنج است. معمولاً قدرت مشت کردن دست هم کاهش پیدا میکند. علائم معمولاً با فعالیت ساعد مثل گرفتن یک راکت یا چرخاندن یک آچار یا دست دادن بیشتر میشود. بیماری بیشتر در دست غالب که معمولاً دست راست است دیده میشود

روشهای معمول در درمان تنیس البو :
استراحت:باید از ورزش یا فعالیت های شدید بدنی که درد را افزایش میدهند اجتناب کرد. دارو:استفاده از داروهای ضد التهاب مثل بروفن یا آسپرین مفید است. تغییر در طریقه استفاده از وسایل:بطور مثال تغییر اندازه راکتو یا وسیله مورد استفاده در کار روزانه ماننده عدم استفاده از پیچ گوشتی و نظیر آن و یا استفاده از دست مقابل. فیزیوتراپی: بصورت انجام نرمش های کششی و تقویت کننده ساعد و استفاده از ماساژ یخ و یا اولتراسوند و یا تحریک عضلات و امواج کوتاه. تزریق کورتیکوستروئید: تزریق کورتیکوستروئید در محل درد که معمولا درد بازگشت پذیر است.

استفاده از امواج شوکی و نقش آن در درمان قطعی بیماری تنیس البو :
چنانچه موارد فوق انجام و رعایت گردید و نتیجه مطلوب حاصل نشد از امواج شوکی برای درمان قطعی استفاده می کنیم مشروط بر اینکه تزریق کورتیکوستروئید انجام نگردیده و اگر تزریق شده است حداقل دو ماه از زمان آن گذشته باشد.امواج شوكي، متابوليسم سلولي را تغيير داده و ايجاد تحريك مكانيكي نموده و در نتيجه موجب تشكيل و توليد عروق جديد کرده و در تاندينوپاتي­هاي داراي رسوب كلسيم ، رسوبات كلسيم را برداشت نموده و بافت­هاي تخريب شده ترميم مي نماید. مطالعات باليني نشان داده است، معالجه با امواج شوکی (ESWT) نتايج موفقيت­آميزي در بهبود بيماري داشته و حدودا 70 درصد بيماران، بهبودی کامل و یا پيشرفت قابل ملاحظه­ای­ در درمان خود داشته­اند. این روش از سال 2000 میلادی به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) رسیده است.

ویژگی­ها و مزایای امواج شوکی را می­توان بطور خلاصه به صورت زیر بیان نمود :
با توجه به متمركز شدن امواج برروي ناحية تحت درمان، امواج شوكي تنها اثرات اندكي برروي بافتهاي پيرامون ناحيه دارند. بيمار بعلت عدم استفاده از داروهاي مختلف هيچ عوارض جانبي دارويي نخواهد داشت. پرهيز از جراحي با همه عوارض جانبي و هزينه­هاي آن هزينه پايين درمان عدم داشتن عوارض جانبي و امكان تكرار در صورت لزوم از آنجاييكه بصورت سرپايي انجام مي شود، اتلاف زماني براي بازگشت به كار يا ورزش نخواهيم داشت.
جهت مطالعه مطالب مربوط به شاک ویو به طور کامل اینجا کلیک کنید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیگالری عکسدانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتمطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر