مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

بیماری پیرونی و نقش امواج شوکی در درمان آن

این بیماری بصورت یک یا چند پلاک در تونیکا آلبوژینه اجسام غاری دیده می­شود و باعث کوتاهی و انحنای آلت تناسلی هنگام نعوض می­گردد. میزان بروز بیماری پیرونی 1 تا 4 درصد بوده و در افراد بالای 40 سال بطور شایع­تر دیده می­شود. بروز آن در سیاه پوستان و آسیایی ها کمتر بوده، ولی به نظر میرسد در قفقازی ها شایع تر است. بیماری با وجود پلاک فیبروز غیر الاستیک در تونیکا آلبوژینه اجسام غاری مشخص می­شود، علت اصلی بیماری هنوز نا­شناخته است. ولی چندین فرضیه مطرح شده است.

عده­ای معتقدند که ضایعه به دلیل التهاب اطراف عروق (پرس واسکولار) ایجاد میشود. دیگران معتقدند ضایعه ناشی از ضربه است که هنگام مقاربت ایجاد میشود و بالاخره گروه سوم یک عامل ژنتیک که فرد را مستعد بیماری می­کند. روشهای متعددی برای درمان طبی و جراحی بیماری پیرونی بکار رفته است، اما هیچ یک بطور کامل رضایت بخش نبوده است. در سالهای اخیر از امواج شوکی خارج بدنی (ESTW) جهت درمان پلاک پیرونی استفاده شده است که یک روش غیر تهاجمی و موثر به­نظر می­رسد.

ESWT (کاربرد امواج شوکی در درمان بیماریها): به خوبی برای متخصصین اورولوژی، در درمان سنگهای ادراری و متخصصین ارتوپدی برای بیماریهایی مانند خار پاشنه (پلانتار فاسیا)، آرنج تنیس بازان، التهاب تاندون­ها، دیر جوش خوردگی و جوش نخوردگی شکستگیهای استخوان با امواج شوکی (شاک ویو) در حال اجراست. از آنجایی که بیماری پیرونی با فیبروز و کلسیفیکاسیون مشخص میشود، استفاده از ESWT را در این اختلال بافت همبند مطرح نموده است. پس از اولین کاربرد امواج شوکی در بیماری پیرونی توسط Butz و Teichert در سال 1998، چندین مطالعه دیگر نتایج دلگرم کننده­ای از کاربرد ESWT در درمان بیماری پیرونی به ویژه در بهبود درد و کجی آلت را گزارش کردند.

مکانیزم دقیق اثر ESWT در درمان بیماری پیرونی مشخص نیست با این حال دو نظریه مطرح شده است: نظریه اول معتقد است که شاک ویو باعث تخریب مستقیم پلاک میشود. نظریه دوم مطرح میکند که ESWT از طریق ایجاد گرما باعث افزایش واسکولاریتی در نواحی اطراف پلاک میشود که این مسئله باعث ایجاد یک واکنش التهابی در آن ناحیه شده و خود منجر به لیز شدن پلاک و برداشتن آن به وسیله ماکروفاژها میشود. مطالعات انجام شده نشان میدهد که ESWT در بیماری پیرونی به خوبی تحمل شده و با عارضه جدی همراه نیست. این تحقیقات نشان داده است که ESWT در کاهش درد و بهبود وضعیت جنسی بیماران و کاهش کجی آلت موثر است.
جهت مطالعه مطالب مربوط به شاک ویو به طور کامل اینجا کلیک کنید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتصفحه اصلیگالری عکسدانلود فیلم هامطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر