مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

مكانيسم عملكرد و اثرات امواج شوکی

غیر خطی بودن
فشار موضعی خیلی بالا موجب افزایش تراکم در ماده واسطه میگردد. درهمین زمان، سرعت صوت بطور موضعی افزایش داده می شود. در نتیجه، اجزاء صوتی قادر خواهند بود که با سایر امواج ، در طی زمان گسترش آنها ،هماهنگ شده و نهایتاً در تشکیل یک شوک با دامنه تند ایده آل همکاری نماید. زمان لازم برای ایجاد ارتفاع موج حداکثر، بستگی به فشار پالس صوتی و ویژگیهای هدف گیری و صوتی ماده واسطه دارد.

اثرات گرمایی
طول اثر یک پالس موج شوکی خیلی کوتاه است (تقریباً3 تا 5 میکروثانیه). اگر ما مقدار انرژی صوتی که به میزان 1 تا 4 پالس در ثانیه رها می شود را محاسبه کنیم مطمئناً کمتر از یک ژول خواهد شد، که این انرژی برای ایجاد گرمای واضح در محل اثر، کافی نیست.

اصول تولید الکتروهیدرولیک امواج شوکی
همانطور که پیش از این ذکر شد این امواج را میتوان بطور مؤثر و قابل تکراری در آب و از طریق ایجاد جرقه بین دونوک الکترود ایجاد نمود. موج گرمایی در آب، امواج از هم دور شونده ای ایجاد می نماید. از آنجائیکه کل پروسه تنها در طی چند نانو ثانیه روی میدهد. حبابهای پلاسما با سرعت اولتراسونیک ایجاد می شوند. افزایش بسیار سریع فشار در مقابل این الکترودها ، موجب متمرکز شدن انرژی مکانیکی در مسیر گسترش امواج می شود.

برای متمرکز ساختن امواج که بصورت کروی گسترش می یابند، از یک بیضی نیمه باز و پر از آب استفاده می شود. جرقه در زیر آب در محل اول ایجاد می شود و امواج در محل دوم متمرکز می شوند. وقتی که امواج شوکی برای مقاصد پزشکی استفاده می شوند، ناحیه ای که قرار است درمان شود (از قبیل سنگ کلیه یا ناحیه شکستگی ) براساس سونوگرافی یا رادیوگرافی، در محل این نقطه دوم قرارمی گیرد.

تفاوت بین سیستمهای مختلف تولید امواج شوکی
امواج شوکی که به روش جرقه تولید می شوند، ویژگی خاص امواج شوکی را دارند یعنی از ابتدا دامنه بسیار پر شیبی دارند، هیچکدام از سیستم های تولید کننده امواج دیگر که امروزه شناسائی شده اند، از قبیل EMSE(پخش کننده های امواج شوکی الکترومگنتیک) و یا تولید کننده های پیزوالکتریک، امواج شوکی واقعی تولید نمی کنند، بلکه در واقع سیگنالهای سینوسی یا سه ضلعی ، ایجاد می نمایند. این سیستمها از اثرات غیر خطی بودن که در بالا توضیح داده شد استفاده نموده و با کمک دستگاه متمرکز سازنده ، یک موج شوکی واقعی با دامنة فیزیکی تند، ایجاد می نمایند. در فشارهای پایین، سیر تیپیک تولید موج ، برای ایجاد یک سیگنال با دامنه بالا ، کافی نیست.
جهت مطالعه مطالب مربوط به شاک ویو به طور کامل اینجا کلیک کنید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
گالری عکسدانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتصفحه اصلیمطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوسوالات پزشکیشاک ویو در رسانه هاپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر