مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

روش های درمان با امواج شوکی

در حال حاضر 2 روش درمان با امواج شوکی وجود دارد:ESWT
- متمرکز شده
- غیر متمرکز شده (رادیال)

Focused ESWT
ESWT متمرکز شده ، از یک وسیله خاص استفاده می نماید تا قدرتهای مختلف انرژی را تولید نموده و سپس آن انرژی را طوری متمرکز نماید که التهاب و آسیب بافتی را بهبود ببخشد. این انرژی از طریق بافتهای سالم بدن از قبیل پوست و عضله بدون اثر عبور کرده و برروی بافت آسیب دیده متمرکز میگردد. از آنجائیکه هم قدرت انرژی امواج و هم عمق امواج قابل تنظیم است، ESWT یک تکنولوژی دقیق محسوب می شود.

RSWT
روش دیگر درمان با امواج شوکی که امروزه در British Colombia استفاده می شود Unfocused Radial S.W.T نامیده میشود. این روش با ESWT یکسان نیست زیرا روش درمانی آن بطور متفاوتی میباشد. بر خلاف ESWT که امواج آن می توانند از بافتهای سالم و بدون آسیب از قبیل پوست وعضله عبور نمایند،RSWT از یک ژنراتور پنوماتیک استفاده میکند تا امواج شوکی را بصورت فیزیکی منتقل نماید(که ممکن است مقداری کبودی در پوست ایجاد کنند) و از آنجا ،امواج به داخل بدن عبور می نمایند. در این سیتسم انرژی جنبشی ناشی از حرکت پرتابی هوای فشرده بوسیله یک واسطة الاستیک به پروب داخل هندپیس منتقل می شود. در طی درمان انتهای پروگزیمال دستگاه، با پوست بیمار در تماس بوده و یک پالس فشاری به پوست و بافت زیرین آن می فرستد. امواج فشاری تولید شده بوسیله این مکانیسم ، بصورت شعاعی منتقل شده و انرژی آن به نسبت مجذور فاصله از سطح تقسیم میشود.

شاید این روش بیشتر مشابه با یک مته دستی کوچک پنوماتیکJackhammer)(Pneumatic که مرتباً برروی پوست ضربه می زند، باشد و از این طریق تولید امواج شوکی می کند . از آنجائیکه انرژی RSWT مستقیماً به پوست وارد می شود، امواج به محض برخورد با پوست شروع به پراکندگی می نمایند. همین عامل باعث می شود که متمرکز نمودن امواج شوکی در عمق غیر ممکن باشد و بدرستی نتوان از این نکته که آیا امواج در محل مورد نظر به عمق مناسب نفوذ کرده و برروی بافت ملتهب و آسیب دیده اثر می گذارد، اطمینان داشت. همین مورد ، باعث می شود کاربردها و اثرات RSWT ، محدود به ساختارهای سطحی باشد.

در مقایسه با ESWT، RSWT، هیچ مزیت خاصی ندارد و عموماً انتخاب نوع تکنولوژی به بیمار بستگی دارد.ر داخل حباب بطور موثری افزایش می یابد.WATER JET ایجاد شده ، در مسیر پالس به حرکت در آمده و اگر در مسیرش با سطحیبرخورد کند، در آن ایجاد حفره می نماید. به این ترتیب، تجزیه سنگ کلیه ممکن است ناشی از ترکیبی اثر مستقیم و غیر مستقیم موج شوکی باشد.
جهت مطالعه مطالب مربوط به شاک ویو به طور کامل اینجا کلیک کنید .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیگالری عکسدانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتمطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر