مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

درد ناحیه آرنج

درد ناحیه آرنج تنیس البو ( tennis elbow )
آرنج مفصلی است که اجازه بلند کردن و پایین آوردن اشیائ و چرخش به داخل و خارج دست را میسر می کند.درد آرنج در اثر علل تاندونی عضلانی ویا استخوانی ایجاد می شود. معمولا شدت درد زیاد نیست ولی اهمیت زیادی دارد. درد آرنج یکی از علل شایع درد می باشد که در اکثر موارد به آن توجه نمی شود و یا فراموش می شود.

یکی از رایج ترین علت درد ارنج بیماری آرنج تنیس بازان است. تنیس البو یا ارنج تنیس بازان بیماری است که به دلیل التهاب تاندونهای واقع در برجستگی استخوانی سطح پشت آرنج (لترال اپیکوندیل) به وجود میآید؛ تکرار حرکتهای خاص مچ دست نیز در بروز آن بیتأثیر نیست. البته تنها تنیس بازان به این بیماری مبتلا نمیشوند و هر فردی که به تاندونهای ساعدش فشار زیادی وارد شود، در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارد و باید تحت درمان تنیس البو قرار بگیرد.

علل :
تمامی حرکتهای مکرر مچ دست، از جمله تنیس، هرس کردن و باغبانی، استفاده بیش از حد از چکش یا پیچگوشتی، نقاشی یا هر فعالیتی که فشار دادن یا مشت کردن مداوم را ایجاب کند، میتواند به بروز این عارضه دامن بزند.

در ورزش تنیس، حرکتهای زیر عامل ایجاد تنیس البو به شمار میروند :
بک هند یکدستی به شیوه نادرست
چرخش دیرهنگام زمان فورهند زدن و در نتیجه خم شدن قابل ملاحظه مچ
چرخاندن ناگهانی مچ هنگام سرویس زدن با تمام نیرو

نشانهها و علائم :
التهاب و حساسیت قسمت خارجی استخوان آرنج
خشکی و گرفتگی صبحگاهی آرنج توأم با درد مداوم
درد ساعد
تشدید شدن درد آرنج زمان مشت کردن دست یا نگه داشتن اشيا

درمان آرنج :
فیزیوتراپی : کارآمد بودن فیزیوتراپی در درمان تنیس البو اثبات شده است. دکتر فیزیوتراپی از روشهایی مانند ماساژ، لیزردرمانی و اولتراسوند و همچنین نرمشهای خاص بهره میگیرد . فيزيوتراپي در كاهش درد و تقويت و باز سازي عضلات ميتواند نقش مهمي ايفا كند. در طي ده الي بيست جلسه و طبق نظر فيزيوتراپ درمان كامل ميشود. .

شاک ویو تراپی : شاک ویو تراپی با بهرهگیری از امواج صوتی با انرژی بالا برای درمان عارضهی آرنج تنیسبازان سودمند است. وسیلهی خاصی به امواج شوکی اجازه میدهد تا از نَسج پیرامون آرنج بگذرند و به نقطه درد برسد و تأثیر مثبت خود را بر ناحیه آسیب دیده به جا گذارند. گاهی به دلیل دردناک بودن امواج شوکی از بیحسی موضعی نیز استفاده میشود. بیمار بايد سه تا پنج جلسه از شاك ويو استفاده كند تا درمان حاصل شود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
روماتيسم مفصلي يا آرتريتصفحه اصلیگالری عکسدانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکمطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر