مرتضی شریفی

فیزیوتراپیست


شاک ویو در سیب سلامت

فیلم خار پاشنه پا

درد کف پا و خار پاشنه و روش نوین درمان آن

درد کف پا و خار پاشنه و روش نوین درمان آن
درد ناحیه کف­ پا از دردهای رایجی است که در افراد با سطح فعالیت زیاد و یا، کم تحرک بروز می­کند. از بیماری­های دیگری که دردهایی به این شکل ایجاد می­کنند می­توان درگیری­های عصبی و برخی شکستگی­ها را نام برد. از مهم­ترین و اصلی­ترین علت­های درد در ناحیه کف پا بیماری پلانتار فاسیاتیس (التهاب غلاف کف پا) است که در حدود 10 درصد از بزرگسالان را مبتلا می­کند و در حدود 15 درصد از درگیریهای مرتبط با کف پا که نیاز به مداخلات درمانی دارند را شامل می­شود.

پلانتار فاسیا یک بافت محکم و ضخیم در کف پا می­باشد که از ناحیه پاشنه به سمت انگشتان کشیده شده و در هنگامی که نوک انگشتان را به سمت ساق حرکت می­دهیم کشیده می­شود و التهاب آن باعث بروز درد در ناحیه کف پا می­گردد. این درد معمولا بدون علت خاصی ایجاد می شود و در هنگام صبح و یا زمانی که به مدت طولانی بر روی پا وزن نمی­اندازیم تشدید می­شود.

بر اساس تحقیقات اخیر ثابت شده است که این بیماری به مانند درگیری­های تاندونی صرفا یک مشکل التهابی نمی­باشد و به تخریب بافت ناحیه کف پا نیز ارتباط دارد. هم اکنون که شما این یادداشت را مطالعه می­کنید احتمالا از درد در ناحیه پاشنه و کف پا رنج می­برید که علت آن می تواند پلانتار فاسیاتیس (التهاب فاسیای کف پا) باشد که سالیانه در حدود 2 تا 3 میلیون نفر در دنیا به آن مبتلا می­شوند و می­تواند باعث ایجاد محدودیت در روش زندگی و فعالیت فرد شود. بهتر است بدانیم که بروز این بیماری در زنان نسبت به مردان شایع تر می­باشد.

علائم و نشانه­ های پلانتار فاسیاتیس
افراد مبتلا به این بیماری معمولا از درد صبحگاهی به هنگام برخاستن از خواب و یا پس از نشستن و یا ایستادن طولانی مدت خبر می­دهند. این درد معمولا به صورت ثابت در طول روز وجود دارد و اغلب با انجام فعالیت های ساده­ای مانند راه رفتن ، ایستادن و پوشیدن کفش های تخت تشدید می­شود. این درد معمولا از ناحیه پاشنه شروع شده و در صورت عدم درمان در طول بافت فاسیای کف پا به سمت انگشتان امتداد می­یابد و درمان­های رایجی که تاکنون اعمال می­گردیده شامل استراحت، فیزیوتراپی، تزریق کورتیزون، استفاده از ارتزهای شبانه و کفش­های مناسب و جراحی بوده که هیچ یک درمان قطعی نیست و باعث کاهش موقتی درد بیمار می­گردد.

حال جهت درمان قطعی درد کف پا و خار پاشنه روشی نوین توسط امواج شوکی (شاک­ویو ­تراپی) انجام می­گیرد. این دستگاه یک فن­آوری موثر براي درمان ناهنجاريهاي ارتوپدي مخصوصا درد مزمن پاشنه پا، فاسياي كف پا، التهاب اپي كونديل های داخلی و خارجی آرنج (تنیس البو و گلف البو) ، التهاب تاندون شانه يا كلسيفيكاسيون شانه محسوب ميشود. اين روش غيرتهاجمي به هزاران بيماري كه هر روز از این دردهای مزمن رنج ميكشند كمك ميكند تا فعاليتهاي طبيعي روزمره خود مانند راه رفتن، ورزشكردن، سركار رفتن يا بلند كردن اشياء را بدون تحمل درد انجام دهند.

چگونگي درمان با دستگاه امواج شوکی
در این روش که بصورت سرپايي انجام ميشود و حدود 20 دقيقه به طول می انجامد. بيمار در حين درمان كمي احساس درد می كند و درمانگر امواج شاک ویو را پس از هدفگيري دقيق، به سمت ناحيه درد هدايت ميكند.

پس از درمان، بيمار از مركز درماني مرخص مي شود، اگرچه بيمار قادر به راه رفتن و خروج از مركز درماني با پاي خود است، اما حتی الامکان در 24 ساعت اول پس از درمان باید از پیاده روی و رانندگی پرهیز نماید. پس از يك دوره نقاهت كوتاه، اغلب بيماران قادرند فعاليتهاي عادي يا ورزشي خود را از سرگيرند. اگرچه ميزان موفقيت درمان بستگی به تشخیص صحیح و شدت ضایعه دارد، اما به طور قطع با استفاده از روش شاک­ویو ­تراپی، در پایان جلسات درد شديدي كه بيمار قبل از درمان احساس ميكرد به طور چشمگيري كاهش پيدا ميكند، این روش درمانی برای اولین بار در اصفهان توسط مرکز شاک­ویو ­تراپی قائم و آریا ارائه گردیده که دوره درمان طی 4 جلسه در طول یکماه انجام می­گردد، ضمنا جلسه اول جهت توجیه و مشاوره رایگان می­باشد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، نرسیده به فلکه فلسطین ، فیزیوتراپی قائم
تلفن : 2213144 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیگالری عکسدانلود فیلم هاگرم کردن پای پیچ خورده اشپارگی تاندون شانه و راه هدلایل و علت درد فکروماتيسم مفصلي يا آرتريتمطالب و مقالاتدرمان خارپاشنه باشاک ویوشاک ویو در رسانه هاسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرمصاحبه تلویزیونی با دکتر